25/12/2024

Рудопия – “дуйни ми, льохни, бел ветре”

Сто и шестнадесет години след подписването на договора в парижкото предградие Ньой сюр Сен, Родопите отново са отворени за топлите зимни пасища на Беломорието. Посоката е ясна, остава да “извъртим” подробностите.

Дати за провеждане: 20 – 27 септември 2025 година
Краен срок за записване: 6 септември 2025 година

Ниво на трудност: средно към трудно
Обща продължителност на програмата: 8 дни, 7 нощувки
Общо разстояние: 313 км
Общa денивелация: + 7038 м / - 7788 м

Детайлно описание на програмата

Ден 1. (20.09.) Велинград – Качаков чарк – Пашино бърдо. Започваме с лека загрявка по склоновете на Баташката планина. От Велинград следваме познатата долина на река Лепеница. Без много зор се озоваваме в подножието на връх Голяма Сютка, разменяме по някоя дума с баба Къза и след още час и нещо сме във финалната точка за деня – красивата местност Пашино бърдо. Тя е разположена на около 1600 м.н.в. и представлява слънчева поляна с хубава гледка в южна посока към гористите склонове на Мантарица и Сютка. Нощувката е в общинската вила на Ракитово и на палатки наоколо, а след като организираме лагера, може да направим кратка разходка до близкото светилище.

Разстояние за деня: 22 км
Денивелация: + 829 м / – 20 м

Ден 2. (21.09.) Пашино бърдо – Беглика – Кьошка – Борово. Очаква ни чуден ден сред безкрайните смърчови гори и романтични речни долини на Баташка планина. От Пашино бърдо започваме с леко изкачване по пътека сред вековните гори на резервата “Мантарица”. За около час и половина излизаме на билото южно от връх Знака. Оттук навлизаме във водосбора на река Семиза, следва леко спускане и за около час достигаме до местността Беглика. Продължаваме в източна посока, следвайки горски пътища, пресичащи тучните беглишки поляни. Следващата цел е местността Чукура (Снежана), след която идва ново кратко изкачване, което преодоляваме за около 20 минути. Продължаваме на изток към местностите Власев чарк и Кьошка разположени в южното подножие на Баташкия Карлък. Във финалния участък за деня следваме широк горски път, по който за по-малко от час се спускаме до живописната местност Борово, където оставаме за нощувка.

Разстояние за деня: 38.5 км
Денивелация: + 871 м / – 936 м

Ден 3. (22.09.) Борово – Дупката – Кастраклии – Тешел – Триград. Започваме деня с леко каране по горски път, водещ в южна посока към местностите Аяклии и Балабанлии. Разстоянието се изминава бързо и скоро се озоваваме в местността Тусункара, където е границата на резерват “Дупката”. Прекрачваме с трепет тази граница и, следвайки стара керванджийско-партизанска пътека, която на места е препречена от паднали дървета, се спускаме до старинния Кемеров мост, разположен недалеч от водослива на реките Девинска и Катранджидере. От тази точка започва изкачване по горски път, който води в южна посока към местността Кастраклии, разположена в подножието на връх Хамам бунар. Преодоляваме това препятствие за около час и навлизаме в каньона на река Деринкоюк, който е обявен за резерват с името “Кастраклии”. Пресичайки това диво място за около час, се спускаме до местността Тешел, разположена при водослива на реките Триградска, Мугленска и Буйновска, които след сливането си образуват река Въча. Оттук до Триград следва още едно предизвикателство – изкачването до местността Друма над Ягодина – това са около 500 вертикални метра, които преодоляваме по горски път. Ролеркостера продължава с още няколко по-кратки изкачвания и спускания, които в крайна сметка ни отвеждат във финалната точка за деня – Триград.

Разстояние за деня: 41.5 км
Денивелация: + 1278 м / – 1573 м

Ден 4. (23.09.) Триград – границата – Фракто – Паранести. Това е най-предизвикателният ден – очаква ни граничното било и дълбоките долини на Фракто (Загражден). Започваме с плавно изкачване по шосето в южна посока към селата Жребево и Кестен. Пътят следи живописната долина на Кестенската река и за около час достигаме до района на селото. Оттук започва изкачване към граничното било в района на Турсунския връх, което отнема още около час. Районът е доволно див, а в пролуките между смърчовете се откриват гледки към дълбоките дерета на Фракто. Пресичаме границата в района на 148-ма пирамида и “хващаме” интересна пътечка, по която се спускаме до горски център “Фракто”. От тази точка на юг имаме избор между “щадящ” вариант по пътя към лъджанските бани или по дива пътека, следваща билото южно от горския център. Ще преценим на място в зависимост от обстоятелствата. За финал ни очаква сравнително дълго каране по асфалтовото шосе по долината на река Диаволорема и язовир “Платановриси”. Финалът за деня е в приятното село Паранести (бивше Гара Бук), на брега на река Места.

Разстояние за деня: 63.7 км.
Денивелация: + 1340 м / – 2409 м

Ден 5. (24.09.) Паранести – Калифа – Ставруполи. В този ден ще прекосим най-южните родопски гънки, изкачвайки се от Паранести в североизточна посока към местността Калифа. Следва спускане към село Неохори и долината на Места, където за финал ще караме по горски път успоредно на реката.

Разстояние за деня: 45.6 км.
Денивелация: + 1070 м / – 1098 м

Ден 6. (25.09.) Ставруполи – каньона на Места – Токсотес – Керамоти. От Ставруполи продължаваме в югоизточна посока към впечатляващия каньон на река Места. Преминаваме през село Комнина и на един дъх взимаме баира до началото на стара пътека, спускаща се към реката. Последните родопски километри са предизвикателни, но и запомнящи се. В крайна сметка излизаме в село Токсотес – мястото, на което и река Места напуска планината и се отправя към финалното си пътешествие през Тракия преди да се влее в Бяло море. Нещо подобно правим и ние, карайки 35 км през полето до Керамоти, където оставаме за нощувка.

Разстояние за деня: 63.6 км
Денивелация: + 561 м / – 662 м

Ден 7. (26.09.) Тасос – изкачване до Двата кефала. Вместо закуска се возим на кораб. Акостираме благополучно на пристанището и директно захапваме баира към високото било на острова. По-мързеливите участници могат да се отправят и директно към Скала Сотири по шосето, докато шампионите копат едни 1000 метра до Двата Кефала (връх Двуглав). Изкачването е напоително, но гледката си заслужава. Следобяд се спускаме през селата Голям и Малък Примус до морския бряг, където авантюрата завърша.

Разстояние за деня: 37.8 км
Денивелация: + 1091 м / – 1091 м

Ден 8. (27.09.) За да не сме капо в последния ден, си извъртаме разстоянието до пристанището на Тасос, след което пътуваме обратно към Родината.

* Програмата може да претърпи промени в реда на провеждане в зависимост от климатичните условия и възможностите на групата.


Параметри на програмата

Средно дневно разстояние: 45 км
Общо разстояние: 313 км
Средно изкачване на ден: 1000 м
Средно спускане на ден: 1100 м
Общо изкачване: 7038 м
Общо спускане: 7788 м
Терен: предимно горски пътища и малко асфалт
Настаняване: възможност за спане на закрито или палатки
Съпорт: през цялото време
Продължителност: 8 дни
Бутане / носене: да, в отделни участъци

Такса за участие: 700 лв


ЦЕНАТА ВКЛЮЧВА:

Водачи по маршрута;
Организация на програмата;
Поддържащ транспорт през цялото време;
Застраховка “Злополука”.

ЦЕНАТА НЕ ВКЛЮЧВА:

Транспорт до началната и от крайната точка;
Нощувките по трасето;
Храна и напитки;
Фериботни билети.

Условия за участие

Пътуванетранспорта до Велинград не е организиран. Преди самото пътуване ще направим синхронизиране на участниците за споделено пътуване. За връщането от Тасос ще има организиран транспорт.

Настаняване:
– Пашино бърдо – общинска вила и палатки;
– Борово – бунгала и палатки;
– Триград – къща за гости;
– Паранести – палатки и възможност за малък хотел;
– Ставруполи – палатки и възможност за малък хотел;
– Керамоти – къмпинг и възможност за Airbnb;
– Скала Сотири – къмпинг и възможност за Airbnb.

При подаване на заявка за участие, моля да уточните вашите предпочитания за настаняване не по-късно от 06.09.2025 г.

Храна:
– Пашино бърдо – приготвяме сами вечеря и закуска;
– Борово – приготвяме сами вечеря и закуска;
– Триград – в къщата за гости;
– Паранести – в селото има две заведения и магазини;
– Ставруполи – в селото има две заведения и магазини;
– Керамоти – таверни и барове;
– Скала Сотири – таверни и барове.

За обяд трябва да си предвидим сандвичи.

Водач по маршрута – групата ще бъде водена от Васил Тодев и други водач/и от екипа на сдружение “Байкария”.

Въпроси и коментари можете да отправяте на tours.bikearea@gmail.com или на телефон + 359 88 518 4342 – Васил Тодев.

    ФОРМА ЗА ЗАПИСВАНЕ БАЙК ПРОГРАМИ

    Изберете програма от падащото меню:

    месояденвегетарианец

    ДРУГИ ПРОГРАМИ